Z histórie vieme, že v minulosti človek používal šetrné nástroje na obhospodarovanie krajiny, načúval jej a vedel, čo si k nej môže dovoliť. Hoci sa pomaly vytráca tradičné obhospodarovanie krajiny, ešte mu nezazvonil umieračik. Aj dnes môžeme nájsť tradičné formy hospodárenia v krajine na dedinách či farmách.
Poznáte miesta, kde sa ľudia venujú paseniu dobytka a obrábajú polia starými pluhmi, ktoré ťahá ťažný dobytok? Počuli ste o mozaikovitom kosení lúk a pasienkov pomocou ručnej kosy alebo to dokonca praktizujete aj u vás doma? Robíte dobre. Pretože tradičné obhospodarovanie krajiny jej pomáha udržiavať svoj ráz, štruktúru a celkové fungovanie ekosystému (živej a neživej prírody). Máme teda na mysli šetrné zaobchádzanie s darmi prírody. Zažili ste situáciu, keď ovce zatarasili cestu a vy ste museli počkať kým prejdú na pašu? Aspoň na chvíľu ste sa vrátili do starých čias a uvedomili si, aké sú dôležité. Veď bez ovečiek a ich pastierov by neboli žiadne produkty BIO kvality. Nakupujete od miestnych pestovateľov či pastierov ich produkty vysokej kvality? Podporujete lokálnych predajcov? Výborne.
Uviedli sme príklad toho, ako môže človek žiť v súlade s prírodou. V nasledujúcich riadkoch porovnáme situáciu v minulosti so situáciou, aká je tu teraz a poskytneme riešenie pre jej zlepšenie.
Minulosť verzus súčasnosť
Človek od nepamäti vedel splynúť s prírodou a bral si z nej len to, čo potreboval. Človek ako predátor, hľadajúci korisť (potrava, príbytok, nástroje...) aktívne menil a prispôsoboval všetko svojim potrebám v súlade s prírodou. Dnes sa stretávame s enormným a často neuváženým zaťažovaním pôdy a prírody vôbec. Konzumný svet človeka prinútil k nešetrnému spôsobu života, ktorý zanecháva rany na celom svete. Narastá globálne otepľovanie, rieky sa znečisťujú oveľa viac a pôda je využívaná na zástavby či na pestovanie monokultúrnych plodín
Vplyvy poľnohospodárstva v minulosti
Pri orbe človek využíval ťažný dobytok ako kone a kravy, ktoré sa spolu s ovcami a kozami podieľali aj na spásaní lúk. Pasúci sa dobytok pozitívne vplýval na krajinu aj tým, že ju šetrne a mozaikovito spásal, udupával, prenášal semená rastlín na nové miesta. Zároveň zo všetkých svojich hospodárskych zvierat, ktoré človek choval a používal, mal úžitok aj vo forme potravy.
Pôsobenie valašskej kolonizácie na ráz krajiny
S postupným presídľovaním a rozmachom poľnohospodárstva a remesiel začalo dochádzať k odlesňovaniu čoraz väčších území. To sa vo veľkej miere dialo napríklad počas valašskej kolonizácie, ktorá začala v 14. storočí a trvala viac ako 200 rokov. Masívne sa vyrubovali lesy na stavby príbytkov pre Valachov z okolitých štátov, ktorí pásli ovce a rožný dobytok pre vlnu, kožu a mäso.
Vlna priemyselnej revolúcie spustila sled ďalších vplyvov
Ďalšie preťažovanie pôdy priniesla priemyselná revolúcia a rozmach výrobných činností v 18. storočí. Počas kolektivizácie (20. storočie) dochádzalo k výrazným zmenám v krajine.
Ľudská činnosť sa zamerala hlavne na:
- výsadbu monokultúr (1 druh poľnohospodárskej plodiny na 1 poli)
- jednostranné obrábanie pôdy ťažkými mechanizmami
- vysúšanie mokradí pre výstavbu priemyselných zón
- bezohľadný lov živočíchov pre trofeje (parožie, kožušina, a pod.)
- zmenu prirodzených ekosystémov
- náhodné šírenie nepôvodných druhov rastlín a živočíchov (výsadba smrekových monukultúr v rôznych pásmach lesa)
Vplyvy človeka v 21. storočí
Prírodné ekosystémy dostávajú zabrať a jedinečná krajina mení svoj charakter. Lokálne zmeny časom nadobudli globálny rozmer.
Narušila sa a narúša sa ekologická rovnováha v prírode, čo má za následok mnoho problémov!
- vyčerpávaním obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov sa zvyšuje chemizácia prostredia
- jedy a toxíny sa viažu v spodných vodách, v pôde a vo vzduchu
- veterné, vodné a pôdne erózie spôsobujú devastáciu krajiny
- vyhubenie pôvodných a vzácnych druhov rastlín, živočíchov
Konzumný spôsob života a jeho dôsledky
Za hromadenie odpadu nesie zodpovednosť konzumný spôsob života človeka. Vzťah človek - životné prostredie rozhodne nie je ideálny, preto treba hľadať vhodné riešenia:
- recyklácia nahromadených vecí
- pestovanie plodín bez použitia drastickej chemizácie
- docielenie súladu medzi človekom a prírodou
Pretože len týmto spôsobom sa kultúrnej krajine a jej ekosystémom podarí prinavrátiť ekologickú rovnováhu.
Vzduch, ktorý dýchame
Veľmi dôležitou zložkou ekosystému je vzduch. Do ovzdušia sa uvoľňujú emisie - plynné, kvapalné a pevné látky z priemyselných zón.
- pevné emisie v ovzduší vytvárajú „štít“, ktorý bráni dopadu slnečného žiarenia na povrch Zeme
- plynné emisie (oxidy dusíka, fosforu, chlóru) zapríčiňujú kyslé dažde, ktoré okysľujú a zhoršujú kvalitu pôdy a vody
Kvalita ovzdušia je aj v našich rukách
Vplyvy znečistenia ovzdušia
Vzájomné reakcie uvoľnených látok (imisie) zapríčiňujú vznik rôznych typov smogu, ovplyvňujúcich zdravie človeka a živých organizmov. Navyše spôsobujú skleníkový efekt, zvyšujú úhyn živých organizmov (včiel...) v prírode.
Riešenia sú jednoduché, ekonomické a ekologické:
- výsadba medonosných lúk (zvýšenie populácie včiel)
- návrat k tradičnému obhospodarovaniu pomocou oviec a kôz (mozaikovitosť a pestrosť krajiny)
- ponechanie lesov samovývoju (viazanie uhlíka a zvýšená produkcia kyslíka, zníženie erózie)
Čím je zapríčinená zhoršená kvalita vody?
Dôležitým elementom ekosystémov je samozrejme voda. Znečisťovanie vodných ekosystémov je ďalším z veľkých problémov súčasnosti.
Sladkovodné ekosystémy, spodné vody sú znečisťované:
- nadmerným a neprimeraným používaním rôznych chemických prostriedkov a pesticídov
- vypúšťaním kalov a splašiek trativodmi a pod.
- pevným odpadom
Moria i oceány (život v nich i mimo neho) sú ohrozované:
- ropnými plošinami a haváriami
- vypúšťaním toxických látok, ťažkých kovov či rozličných kalov
- pevným odpadom
Čo ohrozuje kvalitu vody a ako tomu zabrániť?
Súčasťou umelých hnojív je vysoký obsah dusíka a fosforu, ktorý spôsobuje eutrofizáciu vody.
Eutrofizácia a jej dôsledky:
- vo vode stúpa podiel hnilobných procesov a uvoľňuje sa amoniak
- voda stráca životodarný kyslík, čo spôsobuje úhyn rýb a vodných organizmov
- kvalita vody výrazne zhoršuje, čím trpia najmä vodné organizmy
Z dlhodobého hľadiska by podzemné vody neboli tak znečisťované pri použití prírodných prostriedkov.
Ekologické a dostupné prostriedky, ktoré ľudia využívali v minulosti, sa osvedčujú aj dnes. Prečo teda denne nevyužívame menej agresívne, prírodné alternatívy? Skúsme to v najbližšej sezóne!
Pôda, neoddeliteľná súčasť ekosystému
Pretože pôda je veľmi dôležitou súčasťou v kolobehu živín, nemôžeme zabudnúť ani na ňu. Voda, vzduch a pôda, 3 živly, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a nedajú sa od seba oddeliť. Z toho všetkého vyplýva, že znečistenie jednej zložky ovplyvní kvalitu ďalších dvoch.
Príkladom sú kyslé dažde, ktoré spôsobujú:
- zmenu chemického zloženia pôdy
- narušenie rovnováhy v pôdnom a vodnom ekosystéme
- zapríčiňujú hromadenie solí a ťažkých kovov v rôznych vrstvách pôdy
Príčiny zhoršenia úrodnosti pôdy a navrhované riešenia pre zlepšenie jej kvality
Príčina | Riešenie | |
prehnojovanie bežne používanými hnojivami (zasoľovanie pôdy) | zapracovanie maštaľného hnoja (v pôde sa obnoví životodarný humus) | |
odlesňovanie a následná erózia | ponechanie lesa samovývoju, výsadba pôvodných drevín pre to ktoré vegetačné pásmo (spevnenie brehov, pôdy) | |
orba po spádnici, odstraňovanie mačiny a mŕtveho dreva | šetrná orba, ponechanie "mŕtveho" dreva a mačiny v lese (biokoridor, prirodzené hnojivo pre nové semenáčiky, domov pre mnoho prospešných organizmov) | |
nesprávne osevné postupy | pestovanie rôznych druhov ovocia a zeleniny, bylín a pod. na 1 poli (zvýšite tak heterogenitu prostredia a odolnosť pestovaných plodín, bylín) | |
zväčšovanie plochy lánov bez ochrany vetrolamov | zabezpečiť výsadbu vetrolamov ako ochrana pôdy pred vysúšaním a náletovými inváznymi druhmi rastlín či drevín | |
budovanie výrobných hál, budov, ciest, ťažba nerastných surovín | nenahraditeľný prírodný zdroj je potrebné chrániť pred radikálnymi zmenami, napr. petíciou, dôkazmi o výskyte vzácnych druhov rastlín, húb i živočíchov |
Jedným z mnoha spomenutých riešením sú aj rôzne tradičné spôsoby obnovy pôdy pomocou EKO hnojív a BIO postupov dostupných na našom e-shope.
V konečnom dôsledku, pôda nás vždy živila a bude živiť – nenechajme si ju vziať!